Konkursy na Facebooku – czego na pewno nie robić?

Konkursy na Facebooku – czego na pewno nie robić?

Facebook to potężne narzędzie dla każdego marketera. Dziś każdy kto prowadzi własną firmę lub pracuje w dziale marketingu, wie jak wykorzystać magiczną moc social media do promowania własnej marki. Niestety, często tylko nam się tak wydaje. Wiele z firmowych profili jest prowadzonych nie dość, że w sposób nie przynoszący korzyści żadnej ze stron, to również niegodny z prawem. Wiadomo jak jest z regulaminami –  nikt ich nie czyta, bo są długi, nudne i, zdaniem wielu, całkowicie zbędne. A właśnie, że niezbędne! Jeżeli chcemy prowadzić na naszych fanpage’ach konkursy dla fanów, regulamin to coś, co szczególnie powinniśmy mieć na uwadze.

Pod koniec zeszłego roku Facebook zmienił zasady organizowania konkursów dla użytkowników. Aż do początku listopada 2014 organizujący konkursy mieli duże pole do popisu i w zasadzie wolną rękę przy wymyślaniu reguł. Co się zmieniło? W gruncie rzeczy bardzo wiele. To, co przed aktualizacją przepisów stanowiło istotę konkursów dla wielu firm poszukujących aktywnie nowych fanów, obecnie jest zabronione. Obserwując facebookową tablicę widać jednak, że pomimo tego, że już tyle czasu minęło od wprowadzenia tych zmian, niektórzy nadal żyją w błogiej nieświadomości. Tymczasem sytuacja przedstawia się następująco:

  1. Nie wolno nakazać osobom biorącym udział w konkursie udostępniania posta lub zdjęcia dotyczącego konkursu na jego własnej tablicy.
  2. Bezprawne jest wymaganie od użytkowników, aby oznaczyli osoby, które znajdują się na zdjęciu biorącym udział w konkursie.
  3. Brak regulaminu – tak, widocznie to również nie było jasne dla niektórych, dlatego Facebook wyraźnie wymaga, aby podać dokładny czas trwania konkursu, zasady jego prowadzenia, jak również to, kto jest organizatorem.

Pomimo tych obostrzeń, nadal jesteśmy w stanie przeprowadzić sprawnie i efektywnie konkurs na Facebooku realizując założone cele marketingowe. O czym musimy pamiętać?

  1. Cel konkursu– jest to bardzo ważna dla Organizatora sprawa, o ile nie najważniejsza. Musimy ustalić co chcemy osiągnąć organizując konkurs. Może to być zwiększenie liczy fanów na fanpage’u promocja konkretnych produktów czy wydarzeń, lub uhonorowanie obecnych fanów z okazji np. jubileuszu firmy.
  2. Zasady konkursu – tutaj mamy pole do popisu. Zadanie, które wymyślimy dla naszych fanów, musi być jednocześnie kreatywne, ale też nie bardzo ciężkie do wykonania. Ot, takie które sprawi, że będą się dobrze bawić i nie zniechęcą się w połowie pracy. Jak już wspomnieliśmy przy okazji konkursowego regulaminu Facebooka, musimy okreslić kiedy konkurs się rozpoczyna i do kiedy trwa oraz ….patrz punkt 3 🙂
  3. NAGRODA!:) – czyli to co najbardziej interesuje facebookowiczów. Określ budżet jaki jesteś w stanie przeznaczyć na nagrodę dla zwycięzcy. Niech to będzie coś na miarę możliwości finansowych firmy, ale coś o co warto powalczyć.
  4. Regulamin – musi być. Wyczerpujący, konkretny i nie pozostawiający cienia wątpliwości co do zasad konkursu. Można zerknąć jeszcze tutaj, żeby zobaczyć jak to dokładniej wygląda w świetle prawa.