Content Marketing – z czym to się je?

Content Marketing – z czym to się je?

“Tradycyjny Marketing mówi do ludzi. Content Marketing z nimi rozmawia”. Doug Kessler, Velocity Partners

Doug Kessler doskonale ujął w tych słowach ideę Content Marketingu. Jeżeli mielibyśmy jednym zdaniem określić na czym polega praca Content Marketera, to śmiało możemy powiedzieć, że jest to budowanie zaufania i zaangażowania Klienta za pomocą wartościowych treści. Wychodząc z takiego założenia, musimy mieć na uwadze, że pomimo iż Content Marketing odpowiada za produkcję treści dla Klienta, więc jakby nie patrzeć jest etapem procesu transakcyjnego, to treść sama w sobie nie ma charakteru sprzedażowego.

Można by pomyśleć: po co w takim razie udostępniać komuś swoją pracę, wkładać dużo wysiłku, aby powstało coś dobrego, jeżeli nie można pomiędzy zdaniami zawrzeć żadnej oczywistej reklamy i przyczynić się tym samym do wzrostu wskaźników sprzedaży? Otóż Content Marketing sprzedaje, jednak w zupełnie inny sposób niż tradycyjne metody marketingowe. Założeniem Content Marketingu jest zbudowanie z odbiorcą specyficznego rodzaju więzi, która opiera się na zaangażowaniu we współdzieloną wiedzę i tożsame wartości. Możemy za pomocą udostępnianych materiałów (artykuły, infografiki, klipy) sprawić, że czytelnik, bądź widz, znajdzie w nich rozwiązanie swoich aktualnych problemów, dowie się czegoś nowego lub najzwyczajniej w świecie będzie się dobrze bawił.

Rolą Content Marketera jest nawiązanie kontaktu z Klientem tam, gdzie spędza on czas z własnej woli. Tak naprawdę musimy zrozumieć, że najważniejszy dla Klienta jest on sam i jego potrzeby, więc jeżeli będzie miał wrażenie, że nasza marka wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom, daje od siebie coś więcej niż tylko konkretny produkt a dodatkowo liczy się z jego zdaniem, to na efekty nie będziemy musieli długo czekać.

Nadrzędnym celem jest tutaj doprowadzenie do sytuacji, w której Klient sam do nas przyjdzie myśląc, że to on podjął tę decyzję, kierując się wyłączenie własnym dobrem.

Dając Klientowi dostęp do wysokiej jakości informacji, budujemy w jego oczach wizerunek naszej firmy jako eksperta i przywiązujemy go do siebie. Opiera się to na zasadzie win-win, gdyż Klient ma poczucie, że nie tylko zostawia u nas pieniądze w wyniki finalizacji sprzedaży, ale poza tym wszystkim otrzymuje od nas bonus w postaci dostępu do bazy informacji od firmy, która jest według niego numerem 1 w branży. Na podstawie tego można stwierdzić, że im lepiej wyedukujemy naszych Klientów w obrębie naszej specjalizacji, tym częściej będą do nas wracać – bardziej świadomi własnych potrzeb. Tutaj każdy wygrywa.

“Jedynym sposobem na odniesienie sukcesu w Content Marketingu jest sprawienie, by odbiorca powiedział <<to zostało napisane specjalnie dla mnie>> “. Jamie Turner, 60 Second Marketer.

 

Co najczęściej wykorzystują Content Marketerzy do budowania relacji z Klientem:

checkplatformy social media ( Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn)

checknewslettery

checkpublikacje na własnej stronie internetowej w postaci bloga

checkprezentacje online

checkklipy video

checkinfografiki